B2B & B2C & C2C E-Ticaret Modelleri

b2b b2c c2c

B2B Nedir?

B2B (Business to Business), işletmeden diğer bir işletmeye ürün ya da hizmeti satmayı amaçlayan işletmeler arasındaki ticaret modeldir. Toptancıdan mal satın alan bir bilgisayar mağazasını örnek verebiliriz. Bu örnekteki toptancı ve bilgisayar mağazası arasında bir ticaret bağı bulunmaktadır.

Mağaza elindeki ürünün bitmesi durumunda toptancıdan tedarik edebilirken toptancı da bir seferde birden fazla ürünü satışa sunabilmektedir. Bu modelde yapılan şirketler arası e-ticarette maliyetlerin azalması ve verimliliğin yüksek olması bu modelinin avantajlarından sayılmaktadır.

b2b e-ticaret

B2C Nedir?

b2c e-ticaret

B2C (Business to Consumer), işletmeden tüketiciye yapılan hizmet ve ürün ticaretidir. Restoranlar, toptancı mağazaları ya da temizlik şirketleri örnek olarak verilebilir.

Tüketiciye sunulan kişisel web sitesi bu ticaret modelinin bir örneğidir. Hepsiburada, n11, trendyol, amazon örnek sitelerdir. Bu sitemde ürünü almak isteyen tüketici almak istediği ürünü aratır kendine ve istediklerine en uygun olanı seçer ve alır.

C2C Nedir?

C2C (Consumer to Consumer), tüketiciden bir diğer tüketiciye yapılan e-ticaret modelidir.

Sahibinden, letgo, dolap örnek tüketiciler arası online platformlara örnek olarak verilebilir. Bu sistemde uygulanan yöntemler açık artırma ve ilanlardır.

c2c e-ticaret